Friday, October 21, 2011

Jakie kryteria zastosować przy wyborze szkoły policealnej przez Internet

Wybór dalszej drogi kształcenia nie jest łatwy – wiedzą o tym nie tylko świeżo upieczeni absolwenci szkół średnich! W końcu wielu dorosłych pragnie podnieść swoje kwalifikacje i kontynuować naukę, chociaż stereotypowy wiek studencki pozostawili już dawno za sobą. Z kolei tylko niektórzy mogą sobie pozwolić na studia dzienne w obcym mieście, wraz z wynikającymi z tego tytułu opłatami za utrzymanie, mieszkanie, transport miejski i tak dalej.


Poza tym studia są takie długie – trzeba studiować aż trzy lata, żeby obronić licencjat, a aż pięć, żeby zyskać tytuł magistra! A przecież powinien istnieć sposób, który pozwala zdobyć konkretny zawód w krótszym czasie. W rzeczy samej – kontynuacja nauki po ukończeniu szkoły średniej to nie tylko studia.

Niekiedy bardzo korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, którym zależy na czasie, są szkoły policealne, a w szczególności coraz bardziej rozpowszechnione ostatnimi czasy szkoły policealne przez Internet. Prawdopodobnie nie ma lepszego sposobu na pogodzenie obowiązków zawodowych z jednoczesnym podnoszeniem kwalifikacji. Dla wszystkich, którzy nie narzekają na nadmiar czasu, zwłaszcza dla osób pracujących na pełen etat, regularne uczestniczenie w wykładach i ćwiczeniach mogłoby być zbyt dużym obciążeniem, a często fizycznie niemożliwą do pogodzenia kolizją czasowo-organizacyjną.


Osoby te nie są jednak skazane na porzucenie marzeń o samorozwoju. Właśnie dla takich osób powstają szkoły policealne przez Internet – unikalne połączenie zalet tradycyjnej szkoły z udogodnieniami niesionymi przez nowoczesność. Nawet sami wykładowcy rozumieją, że część treści przekazywanych na wykładach uczniowie mogą z powodzeniem opanować samodzielnie, z niewielką pomocą wykładowcy. Uczestniczenie w pełnowymiarowych lektoratach wydaje się więc stratą czasu, tym cenniejszego dla osób pracujących.

Szkoły internetowe dzielą więc czas nauki dla uczniów: część zajęć (zwłaszcza praktycznych) odbywa się w sposób tradycyjny, część – w trybie on-line. System taki pozwala uczniowi dostosować czas nauki do indywidualnych możliwości oraz bez wysiłku pogodzić kształcenie z pracą zawodową. Wbrew pozorom nauka w systemie on-line nie jest mniej wymagająca od tradycyjnych wykładów; wręcz przeciwnie – uczeń musi wykazać się samodyscypliną oraz zaangażowaniem.

No comments:

Post a Comment